Wasze dzieci też mają prawa

Drogi rodzicu czy wiesz, że każdy człowiek ma swoje prawa, normy, które go chronią i pozwalają funkcjonować w społeczeństwie?

Prawa mają również ci młodsi - dzieci, młodzież czyli wszyscy ci, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Nie są oni czyjąś własnością. Są młodymi ludźmi, którzy oczekują szacunku i godnego traktowania przez dorosłych. Czasami jednak dorośli nie zdają sobie sprawy lub po prostu zapominają, że dzieci też są ludźmi, że czują i bardzo łatwo jest ich skrzywdzić, czy wręcz zranić.

Aby uniknąć podobnych sytuacji niezbędne jest przypomnienie sobie i zaznajomienie się z prawami dziecka, które zostały napisane i obowiązują po to, aby ci młodzi ludzie - dzieci i młodzież mogli żyć godnie.

Każdy rodzic chce by jego dziecko było dobrze traktowane. Dlatego chcielibyśmy tu przedstawić Wam drodzy rodzice wybrane prawa dziecka. Czasami my dorośli zapominamy o nich lub nie traktujemy ich poważnie. A przecież świat nie należy tylko do nas! Dzieci i młodzież też mają swoje prawa. Wiele razy jako wychowawcy i pośrednik pomiędzy Państwem, a Waszymi dziećmi wysłuchujemy różnych historii i żalów. Zawsze staramy się bronić Państwa poczynań i decyzji bo wiemy, że nigdy rodzic nie chce źle dla swoich dzieci ale czasem argumenty jakich używają Wasze dzieci są nie do odparcia. Naprawdę nieraz wydaję nam się, że mają racje. Warto więc odrobinkę zastanowić się i zapoznać z prawami dziecka, choćby nawet dlatego żeby Wasze pociechy w niektórych momentach nie nadużywały swojej "władzy".

Wymienię teraz kilka wybranych praw, bo wszystkie dzieci i młodzież do 18 roku życia mają prawo do:
 • wypowiedzi własnego zdania w ważnych dla nich sprawach, w których dorośli powinni ich wysłuchać
  (tu bardzo wiele razy mówimy coś co nie powinno mieć miejsca - zamknij się! idź do swojego pokoju! nie pyskuj! Wiemy, że czasem trudno opanować emocje i nieraz wszyscy krzyczymy, ale to my jesteśmy dorośli i to my musimy umieć panować nad sobą. Uspokójmy sytuacje i posłuchajmy argumentów dziecka)
 • szanowania ich godności i prywatności np. respektowania prywatności korespondencji
  (tu nieraz też nadużywamy swoich praw - wchodzimy do łazienki gdy młoda osoba się kąpie i zapominamy - że to już nie ta mała dziewczynka, nie ten mały chłopiec - a prawie dorosła osoba która może chcieć trochę prywatności. Nieraz w trosce o bezpieczeństwo robimy coś bardziej głupiego - zaglądamy w korespondencje czy przeglądamy telefon komórkowy. Zastanówmy się czy sami chcielibyśmy by ktoś nam tak robił? Wiemy, że się Państwo martwią, ale uszanujmy tajemnice młodej osoby, a jak się naprawdę martwimy to porozmawiajmy z nią)
 • życia bez przemocy i poniżania
  (tu już raczej sporadycznie, ale niestety też się zdarzają takie sytuacje. Nie musimy tu tłumaczyć, bo chyba nikt z nas nie chciałby być tak traktowany)
 • życia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego
  (pamiętajmy aby młody człowiek mógł się dobrze rozwijać potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Nie ograniczajmy jego rozwoju, bo może w przyszłości będzie kimś)
 • miłości i wychowania przez oboje rodziców, także gdy rodzice nie mieszkają razem
  (czasem jest tak w życiu, że rodzice się rozchodzą. Nie zapominajmy o tej osobie która to najbardziej przeżywa - okażmy jej miłość i pozwólmy mieć kontakt z każdym z rodziców)
 • nauki, wypoczynku i pełnej opieki medycznej
  (no z tą nauką to różnie bywa. Większości żaden rodzić nie broni swojemu dziecku uczyć się. Ale czy aby tak jest na pewno? Dziecko uczy się na wiele sposobów, młody człowiek chłonie wiedzę nie tylko z książek ale też z życia - poprzez zajęcia dodatkowe, grę w piłkę, harcerstwo, komputer i nawet telewizję. Wypoczynek też jest ważny bo nikt, nawet dorosła osoba nie spędza całego dnia na robieniu czegoś)
 • aby wszystkie sprawy w sądach i urzędach, dotyczące dzieci, uwzględniały najpierw ich dobro, a potem interesy dorosłych
  (gdy przyjdzie niestety czas batalii o dziecko nie zapominajmy, że to ono jest najważniejsze)
Prawa dziecka, do godnego życia powinny być przestrzegane w domu, szkole, na ulicy i u nas w drużynie - dosłownie wszędzie.
Jeżeli są one gdzieś łamane dzieci mają prawo zwrócić się do odpowiednich osób - do kogoś z rodziny, pedagoga, lekarza czy nawet do nas. Drodzy Rodzice, chyba nie chcecie, aby Wasze dziecko skarżyło się obcym osobom. Przestrzegajmy ich praw!


Wybierz: