System motywacyjny 27 WDH "Eskulapy"

Motywowanie jest procesem świadomego i celowego oddziaływania na motywy postępowania ludzi z drużyny poprzez stworzenie im warunków i możliwości dla realizacji ich systemu wartości i oczekiwań dla osiągnięcia celu drużyny.

I. Dla każdego członka Drużyny
Bo każdy dla nas jest ważny...

A. Rozwój harcerza – czyli Twój rozwój
Drużyna ciągle się rozwija i chce by w jej szeregach były osoby które będą miały postawę harcerską, będą wykwalifikowane – posiadały jak największą wiedzę i umiejętności harcerskie.
Każdy członek drużyny powinien rozwijać się poprzez aktywny udział w życiu drużyny i zastępu ale także powinien zdobywać stopnie i sprawności, oraz uczestniczyć w kursach, szkoleniach, warsztatach  organizowanych przez ZHP i instytucje nie zrzeszone.
To wszystko umożliwia nasza drużyna poprzez:

1. Próbę harcerza, stopnie i sprawności –  każdy harcerz ma prawo, a nawet obowiązek do zdobywania stopni ale swoją karierę rozpoczyna od próby na harcerza. Aby promować tę ideę w harcówce na tablicy ma znajdować się specjalne miejsce do tego przeznaczone, na którym będą wisieć wymagania do próby na harcerza, wyjaśnienia związane z sprawnościami oraz inne zdobywane przez harcerzy stopnie. Ma też tam wisieć krzyż harcerski i stopnie które mają przypominać i motywować.
2. Wykres harcerskości – tak to nazwaliśmy, a jest to karteczka którą dostają harcerze na której raz do roku na jakiejś zbiórce  robiony jest wykres harcerskości. Polega on na stawianiu kropek w skali od 0 do 10 przy każdym punkcie Prawa Harcerskiego. Jeżeli harcerz wypełnia rzetelnie dany punkt Prawa Harcerskiego to stawia kropkę przy 10 jeśli zaś słabo to wedle własnej oceny 0 lub 3 itd. Potem wszystkie kropki się łączy i powstaje wykres. Za rok robimy ponownie ale linie ciągniemy innym kolorem i podpisujemy ją datą. Wykresy są pokazywane tylko na tych zbiórkach, a tak znajdują się w kopertach harcerzy.
3. Bieg po beret – ściśle wymagania biegu określa regulamin beretowy który jest w drużynie i który będzie dołączony do niniejszego systemu motywacyjnego. Nie mniej jednak bieg po beret to pewien sprawdzian umiejętności i wiedzy harcerza. Każda osoba która pozytywnie przejdzie bieg po beret powinna potrafić dobrze posługiwać się mapą i kompasem, dobrze orientować się w terenie, samodzielnie rozwiązywać problemy i nie poddawać się gdy przyjdzie chwila zwątpienia – uparcie dążyć do celu ale nie narażając przy tym swojego życia i zdrowia, czyli jeszcze powinna być rozsądna. W tej drużynie berety noszą tylko właśnie takie osoby.
4. Warsztaty i zajęcia – co najmniej raz w roku będą odbywać się warsztaty w drużynie z technik harcerskich oraz doszkalające zajęcia dla członków Rady Drużyny.
5. Dofinansowania – są przyznawane indywidualnie przez Radę Drużyny i drużynowego na wniosek harcerza lub przełożonego. O dofinansowanie może ubiegać się każdy harcerz który ma złą sytuację finansową. Przy rozpatrywaniu wysokości dofinansowania brany jest stan finansów drużyny i uczestnictwo harcerza którego dofinansowanie dotyczy w akcjach zarobkowych drużyny, aktywność, oraz obecności na zbiórkach drużyny i zastępu. Jeśli dany harcerz otrzyma dofinansowanie musi jednak pamiętać o spełnieniu kilku warunków, w przeciwnym razie będzie zobowiązany do oddania kwoty dofinansowania.

Warunki które należy spełnić po otrzymaniu dofinansowania:
  • dla dofinansowania lub sfinansowania różnych imprez i wyjazdów
    - to bycie aktywnym* harcerzem przez co najmniej 6 miesięcy od daty otrzymania dofinansowania.
  • dla dofinansowania lub sfinansowania różnych warsztatów
    - to bycie aktywnym* harcerzem przez co najmniej 9 miesięcy od daty otrzymania dofinansowania.  
  • dla dofinansowania lub sfinansowania kursu zastępowych
    - to bycie aktywnym* harcerzem przez co najmniej 1 rok od daty otrzymania dofinansowania oraz dla osób które w tym czasie będą pełniły jakiekolwiek funkcje w drużynie to znalezienie, przeszkolenie innej osoby na zastępstwo (osoba na zastępstwo musi zostać zaakceptowana przez Radę Drużyny i drużynowego).
  • dla dofinansowania lub sfinansowania kursu drużynowych i przewodnikowskiego
    - to pełnienie dotychczasowej funkcji przez co najmniej 1,5 roku od daty otrzymania dofinansowania oraz znalezienie, przeszkolenie innej osoby na zastępstwo (osoba na zastępstwo musi zostać zaakceptowana przez Radę Drużyny i drużynowego).
  • dla dofinansowania lub sfinansowania innych kursów podnoszących kwalifikacje i dające uprawnienia państwowe
    - to bycie aktywnym harcerzem przez co najmniej 1,5 roku od daty otrzymania dofinansowania 
* bycie aktywnym – oznacza uczestnictwo we wszystkich formach aktywności drużyny i zastępu do którego dana osoba przynależy., po za sytuacjami losowymi na które dana osoba nie ma bezpośredniego wpływu (choroba, wypadek losowy, decyzja rodzica itp.) O każdej takiej sytuacji jeżeli to możliwe należy uprzedzić, a jeśli to nie możliwe to na pewno ją usprawiedliwić u drużynowego.

B. Ścieżka kariery
Każdy chce do czegoś dążyć – stać się kimś. Nasza drużyna umożliwia zostaniem nawet drużynowym, a samo bycie w ZHP daje możliwość zostaniem nawet naczelnikiem całego ZHP.

1. Aktywny udział w różnych akcjach i uczestniczenie w zbiórkach zastępu oraz drużyny
Każdy harcerz zaczyna swoją karierę od wstąpienia do drużyny ale jego praca zaczyna się od zbiórek. To na nich harcerz jest oceniany przez prowadzących i aby pomknąć do góry – zostać wyróżnionym należy systematycznie i aktywnie uczestniczyć w różnych akcjach i zbiórkach. Dzięki temu taka osoba może zostać wyłapana i wyróżniona w różny sposób, ale na pewno pomoże to jej w dalszej ścieżce kariery czyli podążaniu do góry.
2. Próba harcerza / harcerki 
Otwarcia próby na harcerza powinno nastąpić zaraz po wstąpieniu do drużyny, Aby otworzyć próbę harcerza należy zgłosić się do zastępowego i poprosić o naklejkę oraz karteczkę z próbą harcerza. Karteczkę podpisujemy i przyczepiamy na odpowiednią tablicę znajdującą się w harcówce. Aby zrealizować próbę na harcerza należy wykonać wymagania do próby harcerza które są wywieszone na tablicy. Za każde wykonane zadanie można przykleić odpowiedni element plakietki drużyny (naklejki). Po wyklejeniu całej plakietki zostaje zamknięta próba na harcerza i na najbliższym wyjeździe (biwaku) powinno się złożyć Przyrzeczenie Harcerskie (otrzymuje się Krzyż Harcerski) i staje się pełnoprawnym członkiem ZHP.
3. Zdobywanie umiejętności i poszerzanie swojej wiedzy harcerskiej
Po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego każdy harcerz powinien w dalszym ciągu się rozwijać. W rozwoju pomagają mu:
  • Stopnie i sprawności harcerskie dzięki którym zdobywa nowe umiejętności oraz wiedzę i stawia sobie nowe wyzwania. Stopnie są podzielone na odpowiednie grupy wiekowe i co za tym idzie są o odpowiednim poziomie trudności. A więc osoba która jest w wieku:
    - od 10 do 12 powinna posiadać wiedzę i umiejętności zawarte w stopniu Ochotniczki / Młodzika
    - od 11 do 13 powinna posiadać wiedzę i umiejętności zawarte w stopniu Tropicielki / Wywiadowcy
    - od 13 do 15 powinna posiadać wiedzę i umiejętności zawarte w stopniu Pionierki / Odkrywcy
    - od 14 do 16 powinna posiadać wiedzę i umiejętności zawarte w stopniu Samarytanki / Ćwika
    - od 16 do 21 powinna posiadać wiedzę i umiejętności zawarte w stopniu Harcerki Orlej / Harcerza Orlego oraz z Naramiennika Wędrowniczego
    - od 17 do 25 powinna posiadać wiedzę i umiejętności zawarte w stopniu Harcerki Rzeczypospolitej / Harcerza Rzeczypospolitej
  • Uczęszczanie w zbiórkach i kursach gdzie uczy się nowych rzeczy. Każdy harcerz po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego który uczestniczy systematycznie w zbiórkach i innych formach zajęć harcerskich przez które rozwija swoje umiejętności i zdobywa wiedzę harcerską ma prawo zgłaszać się i być zgłaszanym do udziału w kursach i innych szkoleniach które mają na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności, a w końcowym efekcie zdobycie odpowiednich uprawnień. Taki harcerz może również zgłaszać się i być zgłaszanym do pełnienia funkcji w zastępie oraz drużynie.
4. Pełnienie funkcji
Można zacząć od funkcyjnego zastępu (bycie porządkowym, proporcowym itp.) Wszystko zależy od wcześniej opisanych rzeczy – od tego czy dana osoba jest aktywna, czy i jakie posiada stopnie harcerskie, ile zdobyła sprawności, czy ukończyła jakieś kursy. Osoba o największych kwalifikacjach może od razu pełnić w drużynie odpowiedzialne funkcje jak przyboczna/przyboczny czy zastępowa/zastępowy.

Poniżej rozpisujemy poglądowo po kolei funkcje w zastępach i drużynie:
  • funkcyjny zastępu (skarbnik zastępu, proporcowy, kronikarz, fotograf itp. może być wiele wymyślonych funkcji – jakie tylko są potrzebne w zastępie) nosi brązowy suwak na swoim sznurze
  • podzastępowy (osoba która zastępuje zastępowego) nosi brązowy suwak na swoim sznurze
  • zastępowy (prowadzi zastęp) nosi brązowy sznur
  • funkcyjny drużyny (skarbnik, kronikarz, sekretarz, kwatermistrz) nosi zielony suwak na swoim sznurze. UWAGA! Funkcyjny drużyny nie jest osobą ważniejszą od zastępowego gdyż przeważnie należy do danego zastępu.
  • przyboczny (zastępuje drużynowego) nosi zielony sznur
  • drużynowy (prowadzi drużynę ) nosi granatowy sznur
5. Dalsze kształcenie i zdobywanie wiedzy oraz umiejętności
Gdy już pełnisz jakieś funkcje i jesteś naprawdę wysoko w drużynie to nie koniec. Przez dalsze kształcenie i zdobywanie wiedzy możesz dostać się do władz hufca, możesz założyć własną drużynę, zostać Komendantem Hufca, wstąpić do Komisji Rewizyjnej Hufca. Jest wiele miejsc i wiele funkcji które możesz pełnić, a to gdzie i kim będziesz zależy tylko od Ciebie!
6. Grafika przedstawiająca ścieżkę kariery.


Podsumowując ścieżkę kariery: osoba która jest po Przyrzeczeniu Harcerskim, posiada najwyższy możliwy dla swojego wieku stopień i jest po odbytych i ukończonych pozytywnie odpowiednich  kursach (zdobyła patenty), oraz posiada do tego odpowiednie umiejętności powinna zostać zastępową / zastępowym, lub przybocznym / przyboczną, a nawet jeśli wiek na to pozwala może założyć własną drużynę.
Potem może piąć się wyżej i zostać nawet Komendantem Hufca czy też Naczelnikiem całego ZHP

C. Obowiązki
Każdy harcerz, funkcyjny drużyny ma jakieś obowiązki. U nas w drużynie obowiązki ściśle określa Konstytucja Drużyny oraz Statut ZHP.

D. Nagrody
Każdy sposób na to by stawać się coraz lepszym, by zachęcać do działania jest dobry. Jednym z nich są nagrody.

1. Amnestie są to karteczki które mogą służyć do anulowania upomnienia w odpowiednich przypadkach. Również osoba która będzie miała wystarczającą liczbę amnestii może otrzymać nagrodę. Amnestie otrzymuje się za wybrane pochwały które są odczytywane w rozkazie, ale warunkiem otrzymania amnestii jest obecność w czasie odczytywania rozkazu. Nie można otrzymać amnestii w innym czasie. Wybrane pochwały to takie które umożliwiają ich zdobycie wszystkim członkom drużyny.
Amnestia może anulować upomnienie tylko raz za to samo przewinienie (upomnienie) w danym roku harcerskim. Warunkiem anulowania upomnienia jest również obecność w czasie odczytywania rozkazu z upomnieniem. Nie można anulować upomnienia w innym czasie.
Nie można też anulować upomnienia odczytanego w rozkazie otrzymaną amnestią z tego samego rozkazu. Aby wszystko było jasne, anulowane upomnienia będą spisywane.
2. Pochwały są sumowane ze sobą i ważne przez rok harcerski w drużynie (od zbiórki drużyny w czerwcu kończącej rok harcerski, do zbiórki drużyny w czerwcu następnego roku kończącej rok harcerski). Można je dostać:
  • Za udział w każdej nieobowiązkowej akcji zarobkowej lub promocyjnej, społecznej drużyny
  • Za udział w każdej nieobowiązkowej uroczystości państwowej 
  • Za reprezentowanie drużyny w drużynie Sztandarowej Hufca
  • Za pomoc w akcji lub imprezie hufca (nie dotyczy gdy oficjalnie drużyna pomaga)
  • Za pozytywne ukończenie kursu, szkolenia (zdobycie dodatkowych uprawnień, certyfikatów, dyplomów. Nie dotyczy dyplomów uczestnictwa)
  • Za udział w ciągu roku harcerskiego w 3 warsztatach, zajęciach, szkoleniach, konferencjach itp. (nie dających uprawnień ale podnoszących wiedzę)
  • Za szczególne osiągnięcia, zasługi, lub wieloletnią pracę na rzecz drużyny
  • Za wyróżniającą się postawę (czyli jeśli jako jedyna osoba z całej grupy wykona polecenie, rozkaz, zadanie mimo iż było proszonych o to wiele osób)
  • Za namówienie choćby jednej osoby (cywila) w miesiącu do przyjścia na zbiórkę (taki fakt należy zgłosić prowadzącemu zbiórkę)
  • Za reklamowanie drużyny na mieście – częste noszenie na widoku koszulki lub bluzy drużyny (jedna pochwała na rok – ocenia drużynowy)
  • Za reklamowanie drużyny w internecie – umieszczanie linków, adresów www, reklam drużyny na swoich stronach, profilach internetowych i w poczcie elektronicznej (jedna na rok – ocenia drużynowy) 
  • Za oryginalny i wykorzystany pomysł - na akcję naborową, na plan biwaku, zbiórkę (aby otrzymać pochwałę należy dany pomysł przesłać na e-mail drużynowego)
3. Dyplom za udział w ogłoszonym konkursie drużyny lub zastępu (konkurs zastępu musi zostać najpierw zatwierdzony przez Radę Drużyny i drużynowego)
4. Pisemne podziękowanie za szczególne zasługi, lub wieloletnią pracę na rzecz drużyny (przyznaje drużynowy)
5. Drobna nagroda rzeczowa nie przekraczająca wartości 10zł (może ale nie musi przyznać drużynowy za wyróżniającą się postawę, czyli jeśli jako jedyna osoba z całej grupy wykona polecenie, rozkaz, zadanie mimo iż było proszonych o to wiele osób)
6. Mała nagroda rzeczowa (okazyjne kubki, opaski na rękę, przywieszki na szyję, latarki czołówki, książki, inne rzeczy – o nie przekraczającej wartości 40zł) przyznawana jest:
  • Za zebranie minimum 10 „Amnestii” w przeciągu roku harcerskiego (od zakończenia roku harcerskiego w drużynie – końcówki czerwca, do zakończenia roku harcerskiego w drużynie – końcówki czerwca w kolejnym roku kalendarzowym)
  • Za zajęcie 1 miejsca w różnych konkursach ogłaszanych przez drużynę lub zastęp o ile nie zostanie ustanowiona w danym konkursie jakaś nagroda specjalna (konkurs zastępu musi zostać najpierw zatwierdzony przez Radę Drużyny i drużynowego)
7. Duża nagroda rzeczowa za szczególne osiągnięcie, zasługi, lub wieloletnią pracę na rzecz drużyny (może być to koszulka lub bluza drużyny, sfinansowanie najbliższego biwaku lub coś innego – o nie przekraczającej wartości 100zł. Nagrodę przyznaję drużynowy po konsultacji z Radą Drużyny)
8. Puchar i zdjęcie „Dla najlepszego harcerza roku z 27 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Eskulapy” (duży przechodni puchar z dedykacją oraz zdjęcie z opisem które będzie wisieć w harcówce i na szkole) wręczane za zebranie najwięcej „Amnestii” z całej drużyny ” w przeciągu roku harcerskiego (od zakończenia roku harcerskiego w drużynie – końcówki czerwca, do zakończenia roku harcerskiego w drużynie – końcówki czerwca w kolejnym roku kalendarzowym)

E. Kary
Kary to też pewien sposób na motywowanie do działania gdyż nikt nie chce być karany. Skoro nagradzamy za te dobre rzeczy to powinniśmy karać za te złe. Kary dostaje się za pewne przewinienia i aby nie otrzymywać dalszych kar należy naprawić jak najszybciej szkodę o ile jest to możliwe.
U nas w drużynie kary ściśle określa Konstytucja Drużyny oraz Statut ZHP.

1. Upomnienie to jedno z najlżejszej formy kary. Zaciera się ono po upływie roku od pojawienia się w rozkazie. Upomnienie można dostać za:
  • nie wywiązywanie się ze swoich obowiązków (obowiązki ściśle określa Konstytucja Drużyny)
  • drobne przewinienia które nie wpływają znacząco na pracę drużyny, czy zastępu
  • nie wykonywanie poleceń przełożonego 
2. Nagana jest jedną z poważniejszych kar ale nie najgorszą. Zaciera się ona podobnie jak upomnienie – po roku od pojawienia się w rozkazie. Naganę można dostać za:
  • posiadanie 3 upomnień za to samo zdarzenie
  • celowe, przemyślane działanie na szkodę drużyny i innych osób
  • narażenie innych osób na niebezpieczeństwo albo narażenie własnego zdrowia lub życia
  • celowe okłamanie przełożonego nie oparte żadnym rozsądnym wytłumaczeniem
  • za nadużywanie władzy przez przełożonych
3. Kara pieniężna nie jest często stosowana i ma tylko na celu pokrycie poniesionych faktycznych kosztów, plus na zakup przysłowiowej czekolady w ramach przeprosin dla poszkodowanej osoby. Karę pieniężną można dostać za:
  • zniszczenie rzeczy należącej do drużyny, szkoły lub osoby
  • narażenie drużyny, opiekuna, przełożonego lub inną osobę na dodatkowe wydatki
4. Zawieszenie następuje w momencie nie opłacenia w danym terminie składki członkowskiej lub niewypełnienie zgody rodzica / deklaracji członkowskiej.
5. Skreślenie z listy członków drużyny to ostatnia możliwa kara i najgorsza, bo po jej zastosowaniu ukarana osoba nie jest już członkiem drużyny oraz ZHP. Skreślenie następuje gdy:
  • posiada się 3 nagany
  • nie opłaci się składki członkowskiej w wyznaczonym terminie już po zawieszeniu
  • narazi się na utratę zdrowia lub życia inne osoby
Osobie skreślonej z listy, oraz ukaranemu przysługuje prawo odwołania w terminie 21 dni od daty rozkazu do:
  • Drużynowego i Rady Drużyny w celu ponownego rozpatrzenia sprawy.
  • Komendanta Hufca w przypadku nie zgadzania się z decyzją Drużynowego i Rady Drużyny  po ponownym rozpatrzeniu przez nich sprawy
II. Dla Rady Drużyny
Bo o nich też trzeba pamiętać...

Bycie członkiem Rady Drużyny zobowiązuje. Jest więcej pracy, obowiązków, a za to mniej rozrywki dlatego przygotowaliśmy coś dla tych najciężej pracujących, by chociaż w taki sposób wynagrodzić im to poświęcenie.

A. Przywileje
Pełnienie funkcji wiąże się z wieloma obowiązkami i wyrzeczeniami, dlatego aby wyróżnić funkcyjnych drużyny (osoby z Rady Drużyny) razem z obowiązkami powinny iść przywileje.

1. 3 x wolne od harcerstwa (od zbiórek zastępu) dla każdego zastępowego (te dni może wykorzystać w dowolnym momencie ale o tym fakcie musi poinformować drużynowego najpóźniej na 24h przed zbiórką zastępu)
2. Opłacenie 50% pobytu na corocznym biwaku szkoleniowo-integracyjnym Zastępu Zastępowych
3. Spotkania integracyjne przy ognisku, grillu, na kręglach i w innych miejscach.
4. Korzystanie z harcówki i szkoły w każdym momencie (po za planowanymi zajęciami drużyny, zastępów, szkoły) i po wcześniejszym poinformowaniu o tym drużynowego (najpóźniej na 2 dni robocze przed).
5. Korzystanie i pożyczanie sprzętu, rzeczy drużyny w wolnym czasie (poza zbiórkami i imprezami drużyny i zastępów) po wcześniejszym uzgodnieniu tego z drużynowym.
6. Korzystanie i pożyczanie sprzętu, rzeczy hufca tylko jeśli będzie taka możliwość i po wcześniejszym uprzedzeniu o takim zamiarze drużynowego (najpóźniej na 5 dni roboczych przed by szło wszystko załatwić)

B. Obowiązki
Osoby na funkcji mają więcej obowiązków i są to obowiązki bardziej odpowiedzialne, bo związane z działaniem drużyny. U nas w drużynie obowiązki funkcyjnych drużyny ściśle określa Konstytucja Drużyny.
Są jednak inne obowiązki które wpływają pośrednio i bezpośrednio na motywowanie harcerzy.

1. Szybkie pochwały dla harcerzy – słowne, stosowane podczas lub na końcu zbiórki, akcji. Jednoczesne poinformowanie osoby otrzymującej pochwałę, że jeśli wykonała  i informować że dana pochwała zostanie wpisana do rozkazu drużyny i odczytana na najbliższej zbiórce drużyny
2. Kwestionariusz badania zadowolenia i oczekiwań przeprowadzany anonimowo wśród harcerzy raz do roku na zbiórce zastępu lub drużyny dzięki któremu będzie można dowiedzieć się jakie są oczekiwania harcerzy i co im się nie podoba.

C. Nagrody
Każdy sposób na to by stawać się coraz lepszym, by zachęcać do działania jest dobry. Jednym z nich są nagrody. Oprócz zwykłych nagród każdy z członków Rady Drużyny może otrzymać.

1. Pizza + cola dla osoby należącej do Rady Drużyny która przez cały rok harcerski będzie rzetelnie wywiązywać się ze swoich obowiązków i nie otrzyma żadnego upomnienia (ocenia drużynowy)
2. Nagrodę specjalną od sponsora dla najciężej pracującego członka Rady Drużyny wyłonionego poprzez tajne głosowanie Rady Drużyny. Nagroda nie jest znana i będzie tajemnicą, aż do momentu rozstrzygnięcia.

III. Postanowienia końcowe
Bo nieraz nie wszystko jest jasne...

1. Niniejszy system motywacyjny ma na celu jasne pokazanie, co można otrzymać za zrobienie czego, aby nie było nie jasności, jednak w sprawach nie ujętych w tym dokumencie ostatnie zdanie należy do drużynowego.
2. Większość nagród jest zakupowanych z pieniędzy drużyny (nie dot. nagrody specjalnej od sponsora dla członka Rady Drużyny) i jest zależna od stanu finansowego drużyny. Drużynowy dołoży wszelkich starań, aby nigdy nie zabrakło środków na nagrody ale w krytycznych momentach, wręczenie nagród może się opóźnić lub nie odbyć.
Gdyby wręczenie nagród nie odbyło się, to w kolejnym roku o ile będzie to możliwe, osoby wyróżnione otrzymają zaległe nagrody.
3. Niniejszy system motywujący może ulec zmianie tylko w na koniec roku harcerskiego po podsumowaniu pracy i wręczeniu nagród, oraz wyróżnień chyba, że jego zapis jest nie jasny lub sprzeczny, wtedy może ulec zmianie w dowolnym momencie.

Niniejszy dokument obowiązuje od  20 czerwca 2017 roku.


Wybierz:

Strona w przebudowie

Czuwaj! Strona na której aktualnie się znajdujesz nie jest od wielu miesięcy aktualizowana, więc niektóre informacje znajdujące się na niej ...