Dzień Sybiraka

Pomnik Sybiraków  Jastrzębie-Zdrój - Dzień Sybiraka 2015 rok 
Dzień 17 września został ustanowiony przez Sejm RP w 2013 roku Dniem Sybiraka. Czemu taki dzień? Gdyż to właśnie 17 września 1939 roku Polska została napadnięta przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Rosję). Historia Dnia Sybiraka zaczyna się jednak od 1991 roku, bo od tego to czasu organizowany jest przez Związek Sybiraków.

Tego to dnia w różnych miejscach - bardzo często pod pomnikami upamiętniającymi losy zesłańców, są obchodzone uroczystości w których to biorą udział jeszcze żyjący Sybiracy, władze, oraz młodzież. Tego to dnia przypominane są losy zesłańców - osób zesłanych na Sybir, Ural, Kazachstan.

Zesłanie polegało na przewiezieniu pociągiem w wagonach towarowych, w trudnych warunkach sanitarnych i pogodowych dużej ilości osób. Pozwolono im zabrać tylko bagaż podręczny. W wagonach było ciasno, nie było łazienek i innych wygód. Były to nie ludzkie warunki. Transporty te powodowały dużą śmiertelność, a niektóre z nich odbywały się w okresie zimowym co zwiększało śmiertelność, gdyż nie było tam ogrzewania. Na miejscu zesłańcy zostali skierowani do pracy w kołchozach, lub do innych zakładów pracy. Część trafiła do łagrów, a zaś inni stanowili byli wolnymi zesłańcami.

Nie którzy tylko wrócili. Wielu z nich zostało jednak na tam już na zawsze.

Strona w przebudowie

Czuwaj! Strona na której aktualnie się znajdujesz nie jest od wielu miesięcy aktualizowana, więc niektóre informacje znajdujące się na niej ...