Dla rodzica

Wybierz: 

Drogi Rodzicu.

Chcielibyśmy w tym miejscu poruszyć kilka ważnych tematów i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, aby rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące ZHP i naszej drużyny.

Na pewno nie zdołamy poruszyć tu wszystkich nurtujących tematów, dlatego gdybyś miał więcej pytań prosimy o kontakt przez tą stronę. Możesz również przyjść przed zbiórką lub na jej koniec i porozmawiać z nami.  Przy okazji zobaczysz dokąd systematycznie znika Twoje dziecko i z kim się spotyka.

Zapraszamy także do utrzymywania częstszych kontaktów z osobami prowadzącymi zbiórki, czyli z drużynowym, przybocznymi i zastępowymi. Wierzymy także, że informacje zamieszczone na naszej stronie zachęcą Cię do częstszego jej odwiedzania i większego zainteresowania Harcerstwem, czyli tym, na co poświęca czas Twoje dziecko.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Ile to kosztuje i gdzie te pieniądze idą?
W każdej organizacji, klubie sportowym, stowarzyszeniu, obowiązują składki członkowskie i stroje organizacyjne. W naszej Chorągwi Śląskiej od stycznia 2020 roku wysokość rocznej składki wynosi 144zł (kwartalnie 36zł). Wszystkie zbierane pieniądze są wpłacane na konto Hufca ZHP Jastrzębie-Zdrój. Składka jest dzielona następująco: 20% rocznej składki otrzymuje drużyna, kolejne 20% otrzymuje Hufiec, potem 40% Chorągiew i 20% Główna Kwatera. My za powierzone nam środki uzupełniamy apteczkę, zakupujemy artykuły harcerskie, materiały programowe, takie jak papier, farby, kredki, czyli wszystko to co jest w jakiś sposób wykorzystywane przez Twoje dziecko w czasie zbiórek.

I tu coś ważnego: W naszej drużynie składki płacimy za cały rok z góry (od stycznia do grudnia). Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, po ustaleniach z drużynowym można płacić składki kwartalnie. A więc jeśli nie zamierzasz zapłacić składek, to prosimy nie zapisuj swojego dziecka do naszej drużyny (ZHP).

W każdej chwili można sprawdzić, co dzieje się z pieniędzmi ze składek, oraz z innych wpłat. Są one bowiem dokumentowane w książce finansowej naszej drużyny która znajduje się też na tej stronie -Pieniądze na stanie drużyny.

W naszej drużynie opłacanie składek reguluje regulamin składek.

Są jeszcze inne wydatki - jednorazowe - związane ze wstąpieniem do harcerstwa. Mundur harcerski i zuchowy to nasz wizerunek.

Koszt  mundurku waha się pomiędzy następującymi kwotami:
  • 90-100zł  - koszula mundurowa
  • 75-85zł - spodenki harcerskie
  • 75-85zł - spódnica harcerska
  • 30-40zł - pas harcerski parciany
  • 20-30zł - getry harcerskie
Są to dosyć duże wydatki jak na jeden raz dlatego też nigdy nie wymagamy od harcerzy i zuchów zakupu munduru w pierwszych dniach członkostwa. Również nie wymagamy zakupu całego umundurowania. Na początek wystarczy tylko koszula mundurowa.

Polecamy zakup munduru używanego gdyż ten ciuch nie nosi się codziennie i większość takich rzeczy jest w bardzo dobrym stanie. Tanio mundury można zakupić na OLX - mundury na OLX oraz jest też dużo bazarów harcerskich na facebooku. Można też skontaktować się z drużynowym, który może mieć na sprzedaż mundur, a jeśli nie, to na pewno pomoże w ich znalezieniu.  

Harcerstwo to pewien sposób na życie i nie każdemu on odpowiada. Dlatego prosimy by zakup munduru był przemyślany.

Zapraszamy też do zajrzenia na stronę składnicy harcerskiej "4 Żywioły" lub "Woda Góry Las" (WGL). Tam też można zapoznać się z aktualnymi cenami i asortymentem.

Czy bez munduru można być harcerzem?
Oczywiście że tak. Ale jednak warto po jakimś czasie zakupić choćby koszulę mundurową. My, harcerze i zuchy jesteśmy rozpoznawani właśnie po mundurach. To jeden z elementów który nas odróżnia od zwykłych ludzi i innych organizacji. Pozwól cieszyć się Swojemu dziecku z możliwości wyszycia zdobytej sprawności na mundurze i pochwalenia się nią innym. Również stopnie i inne oznaki organizacyjne znajdują się na mundurze. Ponadto otrzymanie Krzyża Harcerskiego - oznaki przynależności do ZHP wiąże się z posiadaniem munduru. Uczestnictwo w niektórych akcjach, w których wizerunek stanowi podstawę, jest też uzależnione od posiadania munduru.

Kto prowadzi drużynę?
Drużynę prowadzi drużynowy dh Tomasz Zgórski urodzony 14 maja 1979 roku. Posiada on stopień instruktorki Przewodnika i wędrowniczy Harcerza Orlego. Od 1996 roku pełni funkcję drużynowego, czyli prowadzi drużynę do której należy Twoje dziecko. By być drużynowym musiał ukończyć pozytywnie odpowiednie kursy i zdobyć patent drużynowego. Czyli musiał posiąść odpowiednią wiedzę by móc pracować z dziećmi i młodzieżą.
Więcej o nim można dowiedzieć się klikając tutaj lub zaglądając na Radę Drużyny w której się znajduje.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących osób prowadzących zbiórki - drużyny, można się z nami skontaktować.

Kiedy i gdzie odbywają się zbiórki?
Zbiórki staramy się mieć systematycznie i najczęściej ich termin ustalamy na początku roku harcerskiego (szkolnego). Spotykamy się zawsze pod Szkołą Podstawową nr 19 im. Juliana Tuwima przy ul. Opolskiej 3 w Jastrzębiu Zdroju (wejście do szatni szkoły).
  • Zbiórki drużyny odbywają się raz w miesiącu, ich termin jest podawany harcerzom (dzieciom) na zbiórkach zastępów i jest też ona widoczna w kalendarzu drużyny. Zazwyczaj trwa ona od godziny 17:00 do godziny 19:00
  • Zbiórki Żeńskiego Zastępu Harcerskiego (10-13 lat) odbywają się co tydzień zgodnie z kalendarzem zbiórek (za wyjątkiem tygodnia w którym odbywa się zbiórka drużyny - wtedy harcerki przychodzą na zbiórkę drużyny)
  • Zbiórki Męskiego Zastępu Harcerskiego (10-13 lat) odbywają się co tydzień zgodnie z kalendarzem zbiórek  (za wyjątkiem tygodnia w którym odbywa się zbiórka drużyny - wtedy harcerze przychodzą na zbiórkę drużyny)
  • Zbiórki Zastępu Starszoharcerkiego (13-16 lat) odbywają się co tydzień zgodnie z kalendarzem zbiórek (za wyjątkiem tygodnia w którym odbywa się zbiórka drużyny - wtedy harcerze przychodzą na zbiórkę drużyny)
  • Zbiórki Zastępu Zastępowych (zastępu składającego się ze wszystkich osób pełniących funkcję w drużynie) nie mają wyznaczonego konkretnego dnia i odbywają się co najmniej raz na kwartał w wolnym dla większości czasie.
  • Spotkania grupy z Harcerskiej Telewizji Internetowej TV27 nie mają wyznaczonego konkretnego dnia ale odbywają się raz w miesiącu w wolnym dla większości czasie.
  • Zbiórki Rady Drużyny nie mają wyznaczonego konkretnego dnia ale odbywają się one przed zbiórką drużyny i jeśli istnieje taka potrzeba.
  • Spotkania Komisji Stopni i Sprawności odbywają się nie rzadziej jak raz na kwartał.
W święta oraz ferie i wakacje zbiórki się nie odbywają. 

Co to są zbiórki alarmowe?
Nieraz zdarza się że musimy się spotkać w innym terminie ponownie, ponieważ jest coś ważnego do zrobienia lub przekazania. Spotykamy się wtedy na tzw. zbiórce alarmowej. Zbiórki takie mogą wypadać w różne dni lecz nie trwają dłużej jak 30min. chyba, że jest to coś ważnego ale wówczas pozostanie nie jest obowiązkowe i staramy się uprzedzić o takim fakcie.

Zbiórki alarmowe nie są częstym zjawiskiem - są raczej sporadyczne.

Strona w przebudowie

Czuwaj! Strona na której aktualnie się znajdujesz nie jest od wielu miesięcy aktualizowana, więc niektóre informacje znajdujące się na niej ...