Wszystkich Świętych - Święto Zmarłych

Kwatera Szarych Szeregów - Cmentarz Wojskowy
na Powązkach
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei".

Las Chojnowski - mogiła NN
W tym dniu też jako harcerze powinniśmy pamiętać o tych zapomnianych - o mogiłach znajdujących się nieraz gdzieś w lesie, tych walczących za Polskę i naszą wolność; o grobach zapomnianych przez innych z różnych przyczyn, a czasem przez to iż już wszyscy tej pochowanej osoby umarli lub wyjechali za granicą. Nam harcerzom powinna przyświecać idea pomagania i powinniśmy pamiętać słowa Roberta Baden Powella - "Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście". Tak więc możemy posprzątać zaniedbane groby i zapalić znicz nie tylko u bliskich.

Strona w przebudowie

Czuwaj! Strona na której aktualnie się znajdujesz nie jest od wielu miesięcy aktualizowana, więc niektóre informacje znajdujące się na niej ...