niedziela, 2 stycznia 2022

Trikralova sbirka w Pradze - pomagamy Czeskiemu Caritasowi

Jak co roku członkowie naszej drużyny z początkiem roku wyruszają na Trikralovą Sbirkę do Pragi w Czeskiej Republice. Trikralova sbirka - dosłownie tłumacząc to zbiórka Trzech Króli która od lat jest organizowana przez Czeski Caritas w całych Czechach.

Akcja ta jest podobna do naszego WOŚPu z tą różnicą że trwa znacznie dłużej, bo około tygodnia czasu a pieniądze zbierają 3 osobowe grupy przebrane za Trzech Króli. Akcja rozpoczyna się przeważnie z początkiem stycznia i trwa około 7 dni. Trikralova sbirka jest akcją dobrze znaną w Czechach, lecz większości jest to kraj nie katolicki co nie ułatwia zbieranie pieniędzy.

Wpływy z trikralovej sbirki są przeznaczane na pomoc chorym, dla dzieci i osób niepełnosprawnych, osób starszych, matek z dziećmi w potrzebie i innych osób potrzebujących, szczególnie w regionach gdzie zbiórka ma miejsce. Co najmniej jedną dziesiątą rocznej zbiórki przeznaczane są również na pomoc humanitarną za granicą.
W całej akcji w Czeskiej Republice bierze udział około 14.000 grup kolędników (około 50.000 wolontariuszy) w tym grupa około 30-60 osób z Polski.

Po raz pierwszy polska grupa pojechała tam w 2005 roku dzięki byłemu prezesowi UKS Pionier Panu Andrzejowi Matusiak, który to został poproszony przez Dyrektora Praskiego Caritasu Ing. Bc. Jarosłava Nemca o zebranie grupy polskich kolędników i od tamtej pory Polacy uczestniczą w niej co roku. Od 2006 roku zaczęła jeździć tam większa grupa harcerzy z 27 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Eskulapy" z Hufca ZHP Jastrzębie-Zdrój.
Więcej o tej akcji możecie przeczytać tutaj.