COVID-19 nie odpuszcza, my również. Czas wrócić do normalności jak tylko się da. Odczekaliśmy 2 tygodnie od startu szkół aby zaobserwować sytuacje. Nic szczególnego i alarmującego się nie wydarzyło, a wiec ruszamy.
A więc już w ten poniedziałek zaczynamy ogniskiem! Zbiórka odbędzie się 14 września 2020 roku o godzinie 16:30. Potrwa około 2 godzin. Nie ubieramy mundurów ale jeśli ktoś chce to nie bronimy. Zabieramy ze sobą kiełbaskę i coś do niej. My zapewniamy ogień, patyki na kiełbaski i miłą atmosferę. Na tej zbiórce dowiecie się jaki i kiedy będziemy się spotykać co tydzień. Prosimy powiadomcie innych. Na zbiórce (tej i wszystkich, które będą się odbywać aż do odwołania) stosujemy się do zasad które są podane poniżej. Tam też pobierzecie zgody które musicie przynieść każdorazowo na zbiórki.
Ogólne zasady bezpieczeństwa pracy harcerskiej
- Zasady opisane w wytycznych dotyczą wszystkich uczestników form pracy harcerskiej, łącznie z kadrą. Zasady te obowiązują w całym ZHP.
- W zbiórce/spotkaniu/innej formie pracy harcerskiej, jeśli jest ona dopuszczona do realizacji, uczestniczą osoby niemające objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną, które w okresie ostatnich 14 dni przed spotkaniem: nie miały świadomego kontaktu lub nie zamieszkiwały z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych ani nie miały świadomego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
- Osoby niepełnoletnie uczestniczą w danej formie po wyrażeniu każdorazowo pisemnej zgody przez opiekunów prawnych zawierającej oświadczenie o świadomości ryzyka związanego z COVID-19.
- Osoby pełnoletnie składają każdorazowo pisemne oświadczenie o świadomości ryzyka związanego z COVID-19.
- Uczestnicy powinni we własnym zakresie zapewnić sobie środki dezynfekujące. W przypadku osób małoletnich obowiązek ten spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych.
- Gdy chodzi o zakrywanie ust i nosa, a także utrzymywanie zalecanego dystansu społecznego, to w tym zakresie należy bezwzględnie stosować się do wytycznych ogłaszanych przez upoważnione do tego organy. W przypadku obowiązku zakrywania nosa i ust uczestnicy powinni we własnym zakresie zapewnić sobie osłonę nosa i ust (maseczki, przyłbice itp.) W przypadku osób małoletnich obowiązek ten spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych.
- Formy pracy harcerskiej (np. biwak, kurs, impreza chorągwiana) z nocowaniem mogą być organizowane tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających przewidziane dla nich warunki bezpieczeństwa, na podstawie pisemnej umowy zawartej między ZHP a podmiotem uprawnionym do dysponowania danym miejscem i umożliwiającym ograniczenie kontaktu z osobami niebędącymi uczestnikami tego wyjazdu. Powyższe nie wyklucza korzystania z przestrzeni udostępnianej przez Lasy Państwowe, względnie inny podmiot dysponujący terenem, którego właścicielem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego (lub podmiot uprawniony do dysponowania terenem należącym do prywatnych osób fizycznych/prawnych) lub noclegu na polach namiotowych i kempingach. Organizator zapewnia odpowiednią liczbę miejsc noclegowych przy założeniu, że w jednym pokoju lub namiocie są uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia w trakcie wyjazdu, przy zastrzeżeniu, że na 1 osobę przypadają 4m2 powierzchni noclegowej. W przypadku namiotów turystycznych liczba osób wynosi maksymalnie 3. Organizator musi zapewnić dodatkowe pomieszczenie/namiot na wypadek konieczności czasowego odizolowania uczestnika z podejrzeniem choroby zakaźnej.
- Wchodząc na zbiórkę/spotkanie/inną formę pracy harcerskiej i wychodząc z niej należy obowiązkowo zdezynfekować/umyć ręce.
- W trakcie wszystkich form należy maksymalnie ograniczyć kontakt z osobami niebędącymi uczestnikami spotkania.
- W trakcie wszystkich form należy ograniczyć w miarę możliwości używanie przez więcej niż jedną osobę tego samego przedmiotu/rekwizytu. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy dezynfekować przedmioty/rekwizyty każdorazowo po użyciu przez daną osobę, zanim inna osoba zacznie używać tego przedmiotu/rekwizytu.
- Jeśli do uczestnictwa w danej formie niezbędne są materiały dydaktyczne, należy wyposażyć w nie każdą osobę indywidualnie. W takim wypadku uczestnicy danej formy nie mogą się wymieniać zapewnionymi im indywidualnie materiałami dydaktycznymi.
- Prowadzący zbiórkę/spotkanie/inną formę pracy harcerskiej sporządza listę uczestników (imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego), którą przechowuje przez 14 dni od zbiórki, a następnie niszczy.
- W trakcie zbiórki/spotkania/innej formy pracy harcerskiej nie wolno przeprowadzać zajęć wymagających fizycznego kontaktu z innym uczestnikiem lub osobą trzecią, np. tradycyjne wiązanie kręgu.
- Osoba nadzorująca zbiórkę/spotkanie/inną formę pracy harcerskiej przed jej rozpoczęciem informuje uczestników o zasadach bezpieczeństwa i profilaktyki.
- Organizatorzy wszystkich form powinni na bieżąco śledzić stronę www.gov.pl/koronawirus/ oraz www.zhp.pl/wracamy/, na której będą publikowane bieżące informacje dotyczące obowiązujących obostrzeń, zmian w prawie powszechnie obowiązujących oraz wytycznych dla drużyn, w tym drużyn specjalnościowych.
Uwaga! Nikogo nie zmuszamy do przychodzenia na tradycyjne zbiórki i zajęcia. Jest to dobrowolne i musi być potwierdzone zgodą rodziców. Prosimy jednak powiadomić nas, że dana osoba nie będzie na razie uczestniczyła w tradycyjnych zbiórkach. Prosimy też powiadomić nas jeśli ktoś rezygnuje (zrezygnował) z harcerstwa. Na tradycyjne zbiórki może przychodzić tylko osoba zdrowa! Bez żadnych objawów chorobowych.