Zastępy

Wybierz:

Zbiórki zastępów odbywają się co tydzień. O terminach zbiórek naszych zastępów najlepiej dowiesz się wchodząc na kalendarz drużyny, gdyż wiele się dzieje i zawsze może coś ulec zmianie. Możesz też wejść na dany zastęp i tam też powinna być podana informacja kiedy i o której odbywają się zbiórki.

Zastęp to grupa wspaniałych przyjaciół, którzy razem działają, przeżywają przygody i wspólnie się bawią. Każdy jest dumny z przynależności właśnie do tego, a nie innego zastępu, tej jedynej i niepowtarzalnej „paczki". W takiej zaprzyjaźnionej kilkuosobowej grupie zawiązują się silne więzi. Każdy wie, że otaczają go ludzie, na których zawsze można polegać. A życie w zastępie powinno przygotować wszystkich do pracy w zespole, do wyrobienia cech, które są potrzebne dla członków dobrze zorganizowanej społeczności.

Każdy z nas chce jak najwięcej osiągnąć, zdziałać, wykorzystać swoje umiejętności i zdolności. Zastęp dostarcza takich możliwości. Efekty działań zastępu zależą bezpośrednio od wkładu wszystkich jego członków. Jeśli mój zastęp to moja paczka przyjaciół, najwspanialsza grupa pod słońcem, to nic dziwnego, że staram się najbardziej, jak mogę, aby nasze zajęcia były jak najwspanialsze, jak najciekawsze. Z drugiej strony moje wysiłki zostają zauważone i docenione przez innych członków zastępu. Talenty, umiejętności poszczególnych członków zastępu uzupełniają się, dlatego, gdy któryś z członków zastępu nie wykonuje swych zadań, zastęp zaczyna słabiej funkcjonować.

Zastęp jest szkieletem, który jest podstawą całej działalności programowej i organizacyjnej drużyny. Spełnia podobną funkcję, jaką w organizmie spełnia kręgosłup. Musi być silny, bez skrzywień, od niego zależy, jak człowiek się porusza, jak czuje!

Zastęp powinien składać się z 6-8 członków, bo taka liczba osób pozwala, aby wszyscy się dobrze poznali, a jednocześnie jest wystarczająco duża, aby móc w zespole podjąć się poważnych zadań w ramach pracy całej drużyny.

Każdy musi się dobrze czuć w zastępie, więc powinien móc wybrać zastęp, do którego chce należeć. Najlepiej jest, gdy zastęp składa się z:
  • harcerzy w zbliżonym wieku
  • harcerzy o podobnych zainteresowaniach
  • kolegów z jednej klasy
Oczywiście nie zawsze od razu wiadomo, kto się z kim dobrze czuje i chciałby być w zastępie, dlatego harcerze powinni mieć możliwość zamiany zastępu, jeśli to nie stwarza to poważnych problemów w drużynie.

Strona w przebudowie

Czuwaj! Strona na której aktualnie się znajdujesz nie jest od wielu miesięcy aktualizowana, więc niektóre informacje znajdujące się na niej ...