Stopnie, sprawności i inne odznaki harcerskie do pobrania

Stopnie i sprawności harcerskie są niezbędnymi instrumentami wykorzystywanymi w metodzie harcerskiej. Są po to, aby pomagać w zapewnieniu harcerzom ciągłego rozwoju, a ich właściwe stosowanie jest kluczem do sukcesu


Próba harcerki/harcerza (DLA NOWYCH OSÓB)

Każdy harcerz i harcerka zaczynając swoją karierę w drużynie z automatu ma otwieraną próbę harcerza lub harcerki. To jest pierwsza próba po której realizacji można złożyć Przyrzeczenie Harcerskie. A po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego można dopiero rozpocząć przygodę z kolejnymi stopniami. Próba harcerza lub harcerki powinna trwać nie dłużej jak 6 miesięcy ale raczej nie krócej jak 2 miesiące.
Wymagania na próbę harcerki/harcerza znajdziesz tutaj.

Sprawności jest bardzo dużo i nie jesteśmy wstanie ich tu wszystkich pokazać. chcesz wybrać odpowiednią dla siebie to pełną listę sprawności możesz zdobyć tutaj oraz też mamy książeczki w harcówce które możesz obejrzeć. 


Stopni jest już mniej i je tu umieściliśmy. Czas zdobywania stopnia nazywamy próbą, bo daje możliwość sprawdzenia siebie, wykazania się w konkretnym działaniu postawą, wiedzą i umiejętnościami.


Każdy stopień odpowiada innej grupie wiekowej:

Karty próby na stopnie:
Dla "Harcerzy" w wieku 10-13 lat:
Ochotniczka - Młodzik doc.
Ochotniczka - Młodzik pdf.
Tropicielka - Wywiadowca doc.
Tropicielka - Wywiadowca pdf.

Dla "Harcerzy Starszych" w wieku 13-16 lat:
Pionierka - Odkrywca doc.
Pionierka - Odkrywca pdf.
Samarytanka - Ćwik doc.
Samarytanka - Ćwik pdf.

Dla "Wędrowników" w wieku 16-25 lat:
Harcerz Orli - Harcerka Orla doc.
Harcerz Orli - Harcerka Orla pdf.
Naramiennik Wędrowniczy doc.
Naramiennik Wędrowniczy pdf.

Mat. Naramiennik Wędrowniczy doc.
Mat. Naramiennik Wędrowniczy pdf.

Naramiennik Wędrowniczy to oznaczenie przynależności do wspólnoty wędrowniczej. Jest on noszony przez: wędrowników, instruktorów w wieku wędrowniczym (16-21 lat), instruktorów wędrowniczy pracujących z wędrownikami oraz przez byłych wędrowników.

Naramiennik wędrowniczy jest noszony na lewym naramienniku munduru. Przyznaje go rozkazem posiadający naramiennik drużynowy lub inny instruktor posiadający już naramiennik. Warunkiem przyznania naramiennika jest zakończenie próby wędrowniczej. Próbę wędrowniczą należy przejść przed stopniem harcerza orlego. Osoby wstępujące do harcerstwa w wieku wędrowniczym najczęściej łączą próbę wędrowniczą z próbą harcerza.


Wybierz:

Strona w przebudowie

Czuwaj! Strona na której aktualnie się znajdujesz nie jest od wielu miesięcy aktualizowana, więc niektóre informacje znajdujące się na niej ...