Stopnie, sprawności i inne odznaki harcerskie do pobrania

Stopnie i sprawności harcerskie są niezbędnymi instrumentami wykorzystywanymi w metodzie harcerskiej. Są po to, aby pomagać w zapewnieniu harcerzom ciągłego rozwoju, a ich właściwe stosowanie jest kluczem do sukcesu


Sprawności jest bardzo dużo i nie jesteśmy wstanie ich tu wszystkich pokazać. chcesz wybrać odpowiednią dla siebie to pełną listę sprawności możesz zdobyć tutaj oraz też mamy książeczki w harcówce które możesz obejrzeć. 


Stopni jest już mniej i je tu umieściliśmy. Czas zdobywania stopnia nazywamy próbą, bo daje możliwość sprawdzenia siebie, wykazania się w konkretnym działaniu postawą, wiedzą i umiejętnościami.

Każdy stopień odpowiada innej grupie wiekowej:

Karty próby na stopnie:
Dla "Harcerzy" w wieku 10-13 lat:
Ochotniczka - Młodzik doc.
Ochotniczka - Młodzik pdf.
Tropicielka - Wywiadowca doc.
Tropicielka - Wywiadowca pdf.

Dla "Harcerzy Starszych" w wieku 13-16 lat:
Pionierka - Odkrywca doc.
Pionierka - Odkrywca pdf.
Samarytanka - Ćwik doc.
Samarytanka - Ćwik pdf.

Dla "Wędrowników" w wieku 16-25 lat:
Harcerz Orli - Harcerka Orla doc.
Harcerz Orli - Harcerka Orla pdf.
Naramiennik Wędrowniczy doc.
Naramiennik Wędrowniczy pdf.

Mat. Naramiennik Wędrowniczy doc.
Mat. Naramiennik Wędrowniczy pdf.

Naramiennik Wędrowniczy to oznaczenie przynależności do wspólnoty wędrowniczej. Jest on noszony przez: wędrowników, instruktorów w wieku wędrowniczym (16-21 lat), instruktorów wędrowniczy pracujących z wędrownikami oraz przez byłych wędrowników.

Naramiennik wędrowniczy jest noszony na lewym naramienniku munduru. Przyznaje go rozkazem posiadający naramiennik drużynowy lub inny instruktor posiadający już naramiennik. Warunkiem przyznania naramiennika jest zakończenie próby wędrowniczej. Próbę wędrowniczą należy przejść przed stopniem harcerza orlego. Osoby wstępujące do harcerstwa w wieku wędrowniczym najczęściej łączą próbę wędrowniczą z próbą harcerza.


Wybierz: